czwartek, 10 maja 2012

Hipster

Hipsterzy to najszybciej rozwijająca sie subkultura XXI wieku. Prawie wszystkie blogi poświęcone "modzie ulicznej" chwalą i prezentują młode dziewczyny i chłopców ubranych w tym stylu, sugerując jednocześnie, które ubrania i dodatki warto kupować (na czele listy niepodzielnie królują okulary marki Ray Ban). 
Słowo "hipster" pierwszy raz pojawiło się już w latach 40-tych ubiegłego wieku. Na nowo zinterpretowały je lata 90-te i pierwsza dekada XXI wieku. Hipster oznacza młodego czlowieka (zazwyczaj w wieku od 16 do około 30 lat), zorientowanego na niszową kulturę muzyczną i modową. Hipster doskonale zna się na tym, co alternatywne i nieobecne w szeroko rozumianej masowej popkulturze. Słucha niszowej muzyki, uwielbia niezależne kino i kluby, o których nie zdąrzyło jeszcze usłyszeć szerokie grono odbiorców.


Styl hipstera jest na ogół łatwo rozpoznawalny, subkultura ta rozwija się bowiem w bardzo szybkim tempie. Na pierwszy ogień weźmy styl dziewczyn. Hipsterki uwielbiają okulary marki Ray Ban (szczególnie modelWayferer), luźne koszule w kratęczarne dżinsowe rurki proste trampki. Na tym jednak nie kończy się spektrum mozliwości hipsterki - potrafi ona połączyć proste ubrania w niezwykle ciekawe kombinacje np. postrzępione dżinsowe szorty z koronkowymi rajstopami czy czarną eleganką marynarkę z szykową apaszką lub szalem. Tym, co ostatnio stało się potęgą stylistyczną wśród hipsterów sa z kolei włosy, a raczej ich brak - rzesze młodych ludzi golą sobie połowę głowy, na drugiej pozostawiając długie falujące włosy. Fryzurę uwielbiają również gwiazdy np. piosenkarka Cassie i modelka Alice Dellal.
Alice Dellal i Cassie oraz ich słynne wygolone głowy:

Hipsterski styl: 

Mam dla Was kilka propozycji, które możecie zastosować na swoich dollkach. 

Jesteście zwolenniczkami stylu hipster?

16 komentarzy:

Adusia2525 pisze...

Jak dla mnie większość obrazków nie jest odzwierciedleniem tego stylu, ale jeśli już są to pasują idealnie :) Ten styl w ostatnim czasie stracił swój sens, bo przestał być niszowy, a wręcz powszechny.

Paula90Febo pisze...

No właśnie stał się powszechny zgadzam się z Adusia2525.

Elale21 pisze...

Jest znacząca różnica między "byciem oryginalnym", a "byciem hipsterem". Ci ostatni próbują robić to za wszelką cenę, często z marnym skutkiem - każdy z nich chce być inny, w rezultacie wszyscy są tacy sami. Jestem kategorycznie na nie.

babyblue (zakochana1804) pisze...

Wiem, wiem, ale dodawałam te, które mi się podobały :D
Tak, teraz po fali hipsterów, która gdzieś bardzo powoli zanika pojawia się przesłanie, że teraz bycie mainstreamowym jest tak naprawdę niszowe.

babyblue (zakochana1804) pisze...

Tak jak w każdej subkulturze, co do ostatniego zdania. Chociaż nie do końca uważam to za subkulturę.
Jednak młodzież w każdym czasie miała swoje oryginalne zachowania i ubiory, które są utożsamiane z tymi stylami. Jak chociażby jeśli powiem dzwony to zapewne od razy na myśl przyjdzie Ci Abba i 70'.

Julka pisze...

Vansy zostały tylko tak 'wymodelowane' do stylu hipstera. Są normalne buty (no może nie tak bardzo bo kosztują ponad 250pln [authentic])do jeżdżenia na desce. Ja mam czerwone, ale już długo, trochę mnie to wkurza, że 90% nastolatek które je noszą, nie wiedzą do czego służą, tylko je kupują bo są modne i chcą być hipsterkami. żeby nie było to nie pisze tego w stylu, że są one tylko dla mnie, ale jak ktos je nosi to powinien wiedzieć do czego są, prawda?

babyblue (zakochana1804) pisze...

Nie jeżdżę na desce, a mam granatowe Vansy. Są za to suuuper wygodne. Nie wiedziałam, że służą tylko do deski-najwyraźniej jestem jedną z tych 90% nastolatek.

julcia_tam pisze...

Fajny artykuł

angelika pisze...

ciekawy artykul

Angelika.1999

Tynka (jaka-gwiazdka) pisze...

lubię. kocham amerykańskie blogi bo u nas mało takich umiejętnie ubranych osób :)

Elale21 pisze...

Dlatego nie lubię subkultur. ;)
Jednak nie uważam, że hipsterzy zasługują na miano tych, którzy będą kojarzeni przyszłym pokoleniom za uosobienie smaku i gustu tamtych lat. Mam przynajmniej taka nadzieję.

Anonimowy pisze...

No właśnie hipsterstwo już nie jest hipsterstwem bo już co 2 osoba na ulicy tak wygląda hipsterzy mają swój własny styl ubierają się w lumpach i to jest fajne,ale niestety w sklepach np.H&M to są al'a hipsterskie rzeczy które już są bezsensowne :( -_-
kayababy

MalaMargusia pisze...

Hipsterstwo jest już zbyt mainstream'owe :P

Kasiikoowa pisze...

Zgadzam się w 100% z Twoją wypowiedzią.

Nesta pisze...

Dobrze napisany artykuł :)

Kinia1718

Anonimowy pisze...

Hahahaha jestem hipsterem w zdaniu okulary, koszule, rurki i trampki xD