niedziela, 1 kwietnia 2012

Czekolada

Czekolada


Każdy z nas zna doskonale smak takiego smakołyka jakim jest czekolada. Trudno jej się oprzeć, ma znakomity aromat i niezastąpiony smak. Jej różnorodne smaki pozwalają na szeroki wybór i każdy może znaleźć swoja ulubioną. Producenci rywalizują ze sobą o niebanalne wyroby i powstają coraz to nowsze kombinacje składników po to, aby przyciągnąć jak największa rzeszę smakoszy czekolady.
Wiele osób kojarzy ja z dzieciństwem.Jako coś wyjątkowego, kojarzącego się ze świętami, bliskimi, a także jako prezent dający poczucie bezpieczeństwa lub wyrazy podziękowania. Inni traktują ją z powodzeniem jako afrodyzjak i nic w tym dziwnego, w końcu jej intensywny aromat jest niezwykle kuszący i pobudza zmysły.
Co ciekawe czekolada posiada dobroczynny wpływ na zdrowie. Jest doskonałym źródłem magnezu i wzmacnia organizm. Ponadto wpływa odprężająco i pozytywnie na organizm. Poprawia samopoczucie, wprowadza nawet najbardziej zatroskanych w stan szczęśliwości, a nawet w euforie. Nawet kilka kostek czekolady w ciągu dnia pozwoli nam uniknąć przeziębienia i wywoła uśmiech w pochmurne dni. Dlatego warto od czasu do czasu ulec pokusie i sprawić sobie odrobinę przyjemności.

Czym jest czekolada?

Powszechnie znany przez wszystkich wyrób cukierniczy, który z powodzeniem łagodzi wszelkie troski i poprawia samopoczucie to właśnie czekolada. Produkuje się ją z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego lub tłuszczu cukierniczego, środka słodzącego i jeszcze paru innych dodatków, które są zależne od sporządzanego rodzaju smakołyku. Im większa zawartość miazgi kakaowej tym bardziej klasyczny wyrób i zbliżony do prawdziwej czekolady. Forma jaką możemy zakupić jest bardzo różna. W sklepach można znaleźć ją w postaci tabliczek czekolady, batonów, bombonierek.
W Polsce coraz bardziej popularna stała się czekolada pitna, która zdobyła już popularność w krajach zachodnich. Pierwsza gorąca czekolada pochodzi ze starożytnej cywilizacji Majów. Aby uzyskać ją w postaci napoju należy rozrobić sproszkowany smakołyk lub w postaci granulek w wodzie, mleku lub innym płynie. Ten smakołyk jest ogromną bombą kaloryczną i dostarcza masę energii. W stu gramach tego wyrobu znajduje się od 500 do 700 kalorii. Dlatego też jest wskazana przy długim wysiłku fizycznym lub intelektualnym.

Historia czekolady

Chcąc dotrzeć do początków miłośników tego słodkiego przysmaku musimy sięgnąć do czasów starożytnych. Początki czekolady wiążą się z jedna z najstarszych cywilizacji Ameryki Środkowej – Olmeków. Oni zajmowali się uprawą kakaowca, który jest wykorzystywany do produkcji smakołyku. Niewątpliwie sprzyjał im w tym klimat – wysoka temperatura, duża wilgotność wraz z zacienieniem lasów – były to idealne warunki dla tych roślin. Od nich już tylko krok do prawdziwych smakoszy ciemnego płynu z kakaowca. Czekolada była otoczona szerokim kultem przez Majów zamieszkujących obecne tereny Południowego Meksyku. Uważano ją za przysmak bogów, stanowiła obowiązkowe menu podczas ważnych uroczystości i rytuałów. Majowie pili ja na gorąco lub zimno. Zwyczaj picia czekolady zapożyczyli od nich Aztekowie. Do Europejczyków ten smakołyk dotarł za sprawa Krzysztofa Kolumba. Jednak czekolada nie od razu podbiła serca arystokracji hiszpańskich dworów. Dopiero nowa receptura opracowana przez hiszpańskich mnichów pozwoliła zdobyć uznanie napoju z ziaren kakaowca. Tak nieco zmodyfikowana czekolada, z dodatkiem cukru, cynamonu i anyżu wkrótce podbiła całą Europę.

Prawda zawarta w czekoladkach?

Być może zainteresuje niejednego z Was, że istnieje dyscyplina naukowa tzw. "czekologia". Jej przedmiot stanowi poszukiwanie związku między kształtem, nadzieniem i kolorem wybieranych przez nas czekolad, a naszą podświadomością. Reprezentantem czekologii jest nowozelandzki psychoterapeuta Murray Langham. Twierdzi on, że kształt i nadzienie ulubionej czekolady może być kluczem do poznania charakteru człowieka. 

Wg Langham'a amatorzy:

czekolady mlecznej - to osoby romantyczne i skłonne do nostalgii,
białej czekolady - są niezdecydowani, 
gorzkiej czekolady - lubią rzeczy dobrej jakości. 
czarnej czekolady - to ludzie myślący perspektywicznie, 
czekolady nadziewanej masą kawową - niecierpliwi, 
z pomarańczowym nadzieniem - świetnie sprawdzają się w nadzwyczajnych sytuacjach, 
czekolady z nadzieniem toffi - zmysłowi, 
migdałów w czekoladzie - myślą szybko i lubią eksperymenty, itd. 

Czekoladowy Stadion Narodowy Wedla:

Wеdеl, jako Νаrоdоwу Sponsor UΕFΑ EURO 2012ΤΜ przygotował cоś zupełnie wуjątkоwеgо – Ѕtаdіоn Narodowy w całości wуkоnаnу z wеdlоwѕkіеj czekolady! Ρоdczаѕ konferencji prаѕоwеj wszyscy mоglі podziwiać tę precyzyjnie wуkоnаną i nіеzwуkłą rzeźbę оrаz posłuchać оpоwіеścі mistrza czеkоlаdу Janusza Ρrоfuѕа o tуm jak wуglądаłу prace nаd czekoladową mаkіеtą. Na pоtrzеbу rzeźby zużуtо około 400 kilogramów czеkоlаdу.

Сіеkаwоѕtkа! Jedząc kаżdеgо dnia kаwаłеk tej rzеźbу, ważący tуlе co tаblіczkа czekolady, zjеdzеnіе całości zаjęłоbу jednej оѕоbіе ponad 10 lat. Сzеkоlаdоwа rzeźba jеѕt prezentem dlа Stadionu Νаrоdоwеgо w Wаrѕzаwіе od Wеdlа.


Warto ją jeść przed trudnym egzaminem

Czekolada zawiera lecytynę, substancję poprawiającą pamięć i uwalniającą w mózgu związki pobudzające go do pracy. Dlatego kostka czekolady zjedzona przed egzaminem na pewno nie zaszkodzi. Hormon serotonina, który wytwarza się z udziałem zawartych w czekoladzie aminokwasów, wprawi cię w dobry nastrój, co przyda się przed sesją. Ziarno kakaowe jest obfitym źródłem magnezu, potrzebnego organizmowi do opanowania stresów oraz zapobiegania bezsenności. Niestety magnez zawarty w czekoladzie nie jest przez organizm wykorzystywany, gdyż jego wchłanianie uniemożliwiają obecne w niej fityniany i szczawiany. Jeśli więc potrzebujesz magnezu, zjedz raczej garść pestek z dyni albo schrup kilka orzechów, najlepiej włoskich.

Mity na temat czekolady:

Czekolada pokryta białym nalotem jest stara i spleśniała. Biały nalot oznacza, że czekoladę zrobiono z ziarna kakaowego kiepskiej jakości, lub że w sklepie, w którym ją kupiłaś, było za ciepło. Nie jest ona jednak ani spleśniała, ani niebezpieczna dla zdrowia i nadal możesz ją zjeść. Jeśli odstrasza cię nieapetyczny wygląd czekolady, możesz wykorzystać ją na polewę lub dodać do ciasta. 

Czekolada light jest doskonała dla tych, którzy dbają o linię. Słowo "light" na opakowaniu oznacza tylko tyle, że zamiast cukru dodano do czekolady słodzik. Mogą ją więc bezpiecznie jeść osoby chore na cukrzycę. Wciąż jednak znajduje się w niej tłuszcz kakaowy, a to oznacza, że czekolada nadal jest ciężkostrawna i wysokokaloryczna. Nie objadaj się więc czekoladą, jeśli chcesz pozostać szczupła!

Biała czekolada ma mniej kalorii niż ciemna. Biała nie znaczy wcale lekka! Wprost przeciwnie, to właśnie biała czekolada jest bardziej kaloryczna od czarnej! Trzeba do niej bowiem dodać więcej tłuszczu kakaowego niż do tradycyjnej, by zastąpić czymś miazgę kakaową, nadającą czekoladzie brązowy kolor. Nie łudź się zatem, że jadając białą czekoladę nie utyjesz. Nie jest ona także lżej strawna od tradycyjnej, ponieważ tłuszcz kakaowy może wywołać niestrawność. Jeśli już naprawdę musisz jeść czekoladę, kupuj piankową (tzw. dmuchaną), z pęcherzykami powietrza wewnątrz. Tabliczka takiej czekolady o tradycyjnej wielkości waży znacznie mniej niż 100g, przez co ma mniej kalorii.


A jaka jest Wasza ulubiona czekolada?

13 komentarzy:

StylistaKamila pisze...

Ja niem mam jednej ulubionej czekolady:) Sporo jest tych nazw:P Fajny post:*

StylistaKamila

Nesta pisze...

Mniam! Świetny artykuł, od razu mam ochotę na czekoladę! ^^
Ja najbardziej lubię czekoladę z orzechami albo truskawkową ;) Ale inną również nie pogardzę ;p

Kinia1718

Kasiikoowa pisze...

Ja lubię białą. :D Ale tak samo jak Kinia1718 - inną nie pogardzę :D

angelika pisze...

ja lubie gorzką

Angelika.1999

darculanka23 pisze...

mmmmm, kocham czekoladę :)
Uwielbiam mleczną, białą i z orzechami laskowymi :P

Anonimowy pisze...

ja nie lubię czekolady

AleksaPL pisze...

ja ubostwiam wszystkie :)

Candy pisze...

Haha teraz zachciało mi się jeść czekolady :D Ja bardzo lubię mleczną z Wedla, Alpen gold z orzechami... i wszystkie inne :D Fajna notka :3

Paula90Febo pisze...

Pyszny artykuł :)Aż sięgnęłam do szafki po tabliczkę czekolady.Najbardziej lubię gorzką ale w mojej słodkiej szufladzie mam kilkanaście innych.
Paula90Febo

Adusia2525 pisze...

Czarna gorzka czekolada <3

megagwiazda22 pisze...

idę do sklepu po czekolade bo potym artykule to...

julcia_tam pisze...

Kocham czekoladę

MissMartyna1811 pisze...

STUDENCKA ... Mniam.... I gorzka ... I z orzechami .... Mmmm... Pyszne :*