środa, 21 marca 2012

Dzień Wagarowicza

Słyszeliście, że ponoć w tym roku dzień wagarowicza przypada na 20 marca czyli wtorek, bo to rok przestępny? Jednak wiele osób według tradycji świętuje dzisiaj (jak na przykład ja). 
Może zacznijmy od początku, czyli od informacji o samym święcie.

Co to są wagary?
Nieuzasadniona (z punktu widzenia władz szkolnych; wykluczająca np. chorobę), jedno- lub wielokrotna, celowa oraz świadoma nieobecność ucznia na obowiązkowych zajęciach. Nieco więcej na Wikipedii

Co to jest dzień wagarowicza?
 nieformalne święto (zwyczaj) opuszczania zajęć szkolnych lub, w przypadku studentów, na uczelni w pierwszy dzień wiosny kalendarzowej (21 marca).
Zwyczaj wagarów w pierwszy dzień wiosny praktykowany jest w Polsce przez uczniów i studentów od wielu lat. W zależności od szkoły i nauczycieli ucieczki z lekcji w ten dzień traktowane były i są różnie. Niektórzy nauczyciele przymykają oko na ten wybryk, niektórzy próbują karać za nieobecność, niektóre szkoły organizują zajęcia zastępcze, np. wyjście do kina, zawody sportowe. W 2011 roku pojawił się apel Ministra Edukacji Narodowej Katarzyny Hall aby 21 marca, w Dzień Wagarowicza, zamiast normalnych lekcji organizować w szkołach Dzień Talentów. W tym dniu uczniowie organizowaliby dla siebie zajęcia, przedstawienia, konkursy pokazując swoje talenty i zainteresowania. 

Ciekawostki
  • Słowo "wagary" pochodzi od łacińskiego słowa vagari oznaczającego błąkanie się
  • Uczniowie starszych klas w USA i Kanadzie obchodzą Senior Skip Day (inne nazwy: Senior Ditch Day, Senior Cut Day). Jest to, podobnie jak w naszym Dniu Wagarowicza, zorganizowana ucieczka z lekcji w określonym z góry dniu. Nie jest to jednak pierwszy dzień wiosny. Senior Skip Day organizowany jest, w zależności od szkoły, w różnych dniach, np. 112. dzień zajęć szkolnych, dzień po święcie Halloween, 20 kwietnia, 5 maja.
Teraz może trochę rozrywki: 
Dzień Wagarowicza (2008) 
Grupa licealistów planuje urządzić tradycyjną imprezę z okazji dnia wagarowicza w domu dyrektora szkoły. Rzecz trzymana jest w ścisłej tajemnicy. Niestety, w ostatniej chwili jeden ze szkolnych frajerów wygaduje się przed dyrektorem i impreza zostaje odwołana. W tej sytuacji ciężar zorganizowania nowej imprezy spada na barki winnego całego zamieszania.

Wagary (1989)
Paula Carson, córka adwokata Williama Carsona III, jest atrakcyjną dziewczyną i sumienną studentką. Problemów dostarcza jej przyjaciel - Dwight Ingalls, który pije coraz więcej, odnosi się ordynarnie do kolegów i nauczycieli. Paulę przeraża zwłaszcza jego nagłe, niekontrolowane wybuchy wściekłości. Dziewczyna opiekuje sie uposledzonym Brianem Woodsem, który został zwolniony z kliniki dla nerwowo chorych i chce kontynuować przerwane studia. Opieka Pauli na Woodsem sprawia że Dwight powodowany dodatkowo zazdrością, postępuje nieobliczalnie i odcina się od znajomych. 
A Wy jak spędzacie lub macie zamiar spędzić dzisiejszy dzień? 

20 komentarzy:

Patuskaaaa pisze...

W domu - jestem chora na ospę :P

Patuskaaaa

Wera2110 pisze...

Jestem przeziębiona i siedzę w domu. Ale od dzisiaj w naszej szkole są rekolekcje także dzień wagarowicz został "zorganizowany" wczoraj. Zorganizowany piszę w cudzysłowie ponieważ w moim gimnazjum tego dnia normalnie odbywają się lekcje. Tylko uczniowie lubią sobie organizować ucieczki - głównie albo od rana nie przychodzić albo uciekać z ostatniej lekcji. ;d

MissMartyna1811 pisze...

U mnie się skończyły rekolekcje ;D

Kasiikoowa pisze...

U nas są rekolekcje, byłam dwa dni na rekolekcjach, a dzisiaj sobie zrobiłam wolne. :D

Nesta pisze...

Ponieważ jestem zwolniona z 5 lekcji i mam dziś tylko 2 (ang i niem) to zostałam w domu ^^
A poza tym to bardzo ciekawy artykuł, przyjemnie się czytało. :)

Kinia1718

megagwiazda22 pisze...

Ja dziś miałam rekolekcje na które nie poszłam koleżanka dzwoniła i mówiła że tylko ona jedna poszła :)

nikola1305(kasaPink) pisze...

U mnie były zawody sportowe ale lekcje także były (i tak się na nie spóźniałyśmy)I nie było prawie całej klasy a mamy 34 osoby w klasie :)

Andzia569 pisze...

Ja wczoraj uciekłam z całą klasą i teraz mamy za przeproszeniem przesrane bo nauczyciele się czepiają a rodzice nam pozwolili i teraz uwagi. Żal mi nauczycieli xD

Candy pisze...

Hah a ja dziś w szkole byłam przebrana za mina :p haha fajnie było ;p mieliśmy jeszcze "koncert" zespołu z naszej szkoły :)

szlaban333 pisze...

ja byłam w szkole i się cieszę bo całe zakopane jest zapełnione policją itp. a w szkole fajnie niż 9 lekcji było tylko 5 :) :)

Candy pisze...

Mima *

pati-gabri pisze...

Ach... nasza klasa już szła na wagary, ale dyrektorka nagle weszła i cały czas nas pilnowała ; nie mieliśmy przerw itd. ;( W końcu moja klasa jest najgorsza w CAŁEJ szkole (i za to ją uwielbiam ^^)

Mrunia pisze...

Mnie wagary ominęły. Powód prosty - miałam dziś konkurs (który zresztą moja grupa wygrała :)) i do szkoły w ogóle nie szłam. Za to jutro postaram się sobie powetować - uproszę rodziców, żeby pozwolili mi zostać w domu.
W zeszłym roku poszłam do szkoły. Na pierwszej lekcji było dziesięć osób, na ostatniej zostały trzy, bo wszyscy pozwiewali albo zadzwonili do rodziców, żeby ich zwolnili.

Mrunia_R.E.

Adusia2525 pisze...

Ja też :)

angelika pisze...

nie poszlam na wagray


Angelika.1999

MalaMargusia pisze...

Uważam, że każdy dzień jest dobry na opuszczenie szkolnych murów ...ale, dzieci, nie bierzcie ze mnie przykładu :)

Niunia1202 pisze...

Moja klasa, chyba jako jedyna w szkole była prawie cała, bo nasz wychowawca to frajer i potem rozsyła smsy do rodziców : // Ale nie było mnie na pierwszej lekcji, bo "zaspałam" :D

Paula90Febo pisze...

A ja świętowałam dziś :D
Paula90Febo

julcia_tam pisze...

Ja musiałam 20 bo mam testy ^-^

FallingForYou pisze...

Najgorszy dzień na wagary. W tym dniu jest najwięcej straży miejskiej i policji, wieć nie radze chodzić w ten dzien na wagary.