poniedziałek, 13 lutego 2012

ciekawostki

dzisiaj dam parę ciekawostek które znalazłam w książce  miłęgo czytania.
Dlaczego na Wigilię jemy karpia?
Tradycyjna Wigilia jest bez mięsna,na świątecznym stole królują ryby -zwłaszcza przyrządzone na rozmaite sposoby śledzie i karp . To właśnie karp nieodłączniełączy się z tradycyjną, polską Wigilią . Ale dlaczego to właśnie on stał się królem świątecznego stołu ?Od wieków na bożonarodzeniową kolacje składały się potrawy nie drogie,przygotowane z lokalnych produktów . Karp był najtańszą  i najpopularniejszą rybą , łatwą w hodowli, mało wymagającą,nie podatną na choroby i wszystko żerną .Najlepiej smakuje wiosną,kiedy to po zimie jest ,,wyposzczony" . W okresie zimowym ma charakterystyczny posmak, który nie każdemu odpowiada . Na smak karpia wpływa też sposób hodowli  ,a zwłaszcza rodzaj pokarmu,którym jest dokarmiany .Ryba odpowiednio wcześniej odławiana i przetrzymywana w czystej filtrowanej wodzie ma zdecydowanie lepszy smak . Ja nie jem ryb i mięsa więc mi by nie smakowała .

Ile waży płatek śniegu ?

 Przeciętny płatek śniegu  ma kilka milimetrów średnicy i waży około jednej tysięcznej grama .Jego waga jest więc niewielka i wydawało by się ,że nienaznacząca, ale wystarczy ,że przy odpowiednio wilgotnej pogodzie napada tego śniegu kilka centymetrów ,a już jego ciężar staje się nie bezpiecznie duży.Niewielki kryształki śniegu mogą się ze sobą łączyć ,Osiągające nawet kilka centymetrów śnieżki .Ich wielkość zależy także od...wiatru.Przy bez wietrznej pogodzie łatwiej im się łączyć , natomiast wiejący wiatr rozrywa płatki,sprawiając ,że na ziemie docierają ich niewielkie strzępki .


Czy da się wbić igłę w balon żeby nie pękł ?
Tak oczywiście tą sztuczkę możesz wykonać nawet ty . Będzie potrzebne taśma dobrze nadmuchany balon i igła .Taśmę  dokładnie przyklejamy na  balon a następnie w to miejsce wbijamy igłę i gotowe .Taśma powstrzyma gumę z balona przed pęknięciem . Mi ten trik się udał fajnie to wyglądało .
 Pozdrawiam megagwiazda226 komentarzy:

Anonimowy pisze...

super

Nati pisze...

Fajny trik z balonem ;)

Kasiikoowa pisze...

Hmm.. ciekawe ;>

angelika pisze...

ciekawe

Angelika.1999

Mrunia pisze...

Czy tylko mnie ta notka jakoś tak się rozjeżdża, czy to coś z formatowaniem?
Co do samej treści: nawet ciekawie, tylko sugerowałabym poprawić błędy i literówki.

Mrunia_R.E.

julcia_tam pisze...

NAwet ciekawe