czwartek, 12 kwietnia 2012

Wielki Gatsby

Jako że na Stardoll właśnie pojawiły się w sklepie Decades rzeczy inspirowane książką "Wielki Gatsby" F. Scotta Fitzgeralda, pomyślałam, że, chociaż to trochę "nie moja działka", napiszę o tym właśnie dziele.
Tytułowy Wielki Gatsby to młody człowiek, który zbił fortunę na niezbyt jasnych interesach. Poznajemy go wraz z jego sąsiadem i narratorem powieści, Nickiem Carrawayem. Choć wydaje się być pozbawiony wszelkich kłopotów, Jay Gatsby w rzeczywistości jest nieszczęśliwie zakochany w kuzynce Nicka, pięknej Daisy Buchanan. W nadziei na choćby przelotne z nią spotkanie wciąż urządza wielkie i niezwykle popularne przyjęcia, spodziewając się, że w końcu i ona, mieszkająca po drugiej stronie zatoki, któregoś dnia zjawi się w jego rezydencji. Przypadkiem, dzięki Nickowi, Gatsby i Daisy spotykają się. Jednak kobieta jest już mężatką i wydaje się nie być zdecydowana na porzucenie dotychczasowego stylu życia dla dawnego ukochanego, jednocześnie nie chcąc też przestać się z nim spotykać. Od tego momentu wszystkie wypadki zaczynają prowadzić do nieuchronnej tragedii...
Powieść była kilkukrotnie filmowana, osobiście oglądałam tylko wersję z Mirą Sorvino. Zarówno film, jak i książkę bardzo polecam, nie tylko dla samej fabuły, ale też dla klimatu szalonych lat 20., kiedy nikt jeszcze nie przeczuwał nadchodzącego Wielkiego Kryzysu.
Na koniec jeszcze krótkie wyjaśnienie, skąd wzięły się nazwy niektórych rzeczy ze Starplazy: East Egg Tights, West Egg Purse, West Egg Coat... Otóż East i West Egg to dwa półwyspy leżące na Long Island na wschód od Nowego Jorku. Tytułowy bohater "Wielkiego Gatsby'ego" mieszkał na West Egg, natomiast jego ukochana na East Egg. Stąd trochę może dziwne nazwy ubrań.

8 komentarzy:

Paula90Febo pisze...

Ciekawe hmm może poszukam w necie filmu ;)

Kasiikoowa pisze...

Ja ostatnio nie mam czasu na oglądanie filmów, a szkoda, bo z chęcią coś bym obejrzała, np. jakiś dobry horror, chociaż w sumie teraz znaleźć jakiś fajny horror jest trudno. ;p

MissMartyna1811 pisze...

Ja ostatnio mam dość dużo nauki + dużoo zadań domowych z J.polskiego :(

Kasiikoowa pisze...

Mam to samo, tylko, że z matmą. ;/

_________________________________

Zapraszam! ;)

Nesta pisze...

Ja prawie ze wszystkiego ;p

Kinia1718

Nesta pisze...

Raczej nie zobaczę ani nie przeczytam..

Kinia1718

angelika pisze...

moze przeczytam

Angelika.1999

julcia_tam pisze...

Zastanowię się :P