czwartek, 12 kwietnia 2012

12 kwiecień - Światowy Dzień Dzieci Ulicy

Być może sporo z Was nie zdaje sobie sprawy z tego, że podczas gdy sobie spokojnie spędzacie czas w szkole czy w domu, przed komputerem lub przed telewizorem jedząc pyszną kanapkę lub czekoladę inne dzieci w tym samym czasie szukają dla siebie jedzenia lub schronienia na noc.
Szacuje się, że blisko 100 mln dzieci na świecie żyje na ulicy doświadczając głodu, chorób i przemocy. W 1994 r. Rada Europy określiła "dzieci ulicy" jako te poniżej osiemnastego roku życia, które przez krótszy lub dłuższy okres żyją w środowisku ulicznym. Dzieci te doświadczają obojętności ze strony dorosłych oraz izolacji społecznej. Aby przeżyć decydują się na kradzieże, prostytucję, handel narkotykami i przemoc. W wielu krajach organizują się w tym celu dziecięce gangi.

Grupa Nieformalna Streetpaker wraz z Consortium for Street Children stara się aby dzień 12 kwietnia stał się oficjalnym Światowym Dniem Dzieci Ulicy, w związku z tym dziś w Krakowie odbędzie się wiele imprez i wykładów na ten temat. O 16:00 między innymi odbędzie się specjalny Flash Mob na Rynku Głównym, dzięki któremu Streetpaker chce zwrócić wszystkim ludziom uwagę na to, jak ważne jest, aby każdy dzieciak na świecie chodził szeroko uśmiechnięty! Aby wziąć udział we flash mobie wystarczy przyjść na godzinę 16.00 z jakąkolwiek zabawką (miś, lalka, skakanka, autko, piłka) na Rynek Główny i na określony sygnał (gwizdek) po prostu zacząć się bawić. Na kolejny dźwięk gwizdka flash mob się kończy. Po flash mobie można wziąć udział w tworzeniu wielkoformatowej fotografii przez Bartolomeo Koczenasza. Fotografia ma mieć wymiary około 6x9m. Dokładnych instrukcji jak montować zdjęcie udzieli na miejscu sam Bartolomeo.

fotografia Bartolomeo Koczenasz

Obecnie w akcję uczynienia Światowego Dnia Dzieci Ulicy oficjalnym, zaangażowanych jest 26 krajów na całym świecie reprezentowanych przez ponad 35 organizacji lub grup nieformalnych.


9 komentarzy:

Selenaolciax pisze...

Ooo szkoda że nie mieszkam w Krakowie... :/ A tak wgl. to ja w czerwcu będę miała trzydniową wycieczkę do Krakowa właśnie chyba bo ni pamiętam. :D

MissMartyna1811 pisze...

Mieszkam strasznie dalekoo Krakowa ...

julcia_tam pisze...

Też mieszkam daleko

angelika pisze...

nie mieszkam w krakowieAngelika.1999

Kasiikoowa pisze...

Ja mieszkam nawet blisko Krakowa.. koło Katowic. Dla niektórych to daleko, a dla niektórych (np. dla mnie) nie :) Byłam we wtorek w Krakowie u mojej cioci ;)

Paula90Febo pisze...

A ja mieszkam za daleko bo nad morzem w Koszalinie :(

szlaban333 pisze...

A ja mieszkam w Zakopanem :( Troszkę daleko 2 godziny jazdy

Nesta pisze...

Nawet nie wiedziałam, że jest taki dzień.
Ja mieszkam pod Warszawą :)

Kinia1718

megagwiazda22 pisze...

Ja troszkę daleko mieszkam od Krakowa bo aż w Ostrowcu Św.