sobota, 24 marca 2012

"Kwiat kalafiora" oraz "Ida Sierpniowa"

Postanowiłam łączyć recenzje po max. 2 książki bo gdybym miała pisać o każdej książce z "Jeżycjady" osobno to trochę by to trwało.


W książce "Kwiat kalafiora" poznajemy rodzinę Borejków która od tej części będzie się pojawiała już w każdej następnej książce. Główna bohaterka - Gabrysia Borejko - jest córką Mili i Ignacego, ma też 3 młodsze siostry: Idę, Natalię i Patrycję. Gabrysia jest w drużynie koszykarskiej. Przeżywa rozterki sercowe i problemy w szkole, a na domiar złego jej mama trafia do szpitala. Teraz Gabrysia musi opiekować się młodszym rodzeństwem, zająć domem i radzić sobie ze wścibską sąsiadką. Jedna z jej sióstr, na domiar złego, niepokojąco się zachowuje. Jednak Gabrysia oprócz pracy w domu i chodzenia do szkoły spotyka się z grupką przyjaciół - co nie może dziwić, jest ona osobą bardzo dobrą, pomocną, ciepłą i przyjazną a przy tym niesamowicie energiczną i zabawną. Jej przyjaciele znają się z kółka teatralnego na którego spotkaniach przygotowywali się do przedstawienia "Hamleta" w poprzedniej książce z cyklu - z części "Kłamczucha". Byli to: Aniela Kowalik, Robert Rojek "Robrojek", Danusia, Pawełek i inni którzy zakładają razem grupę "Eksperymentalny Sygnał Dobra" zwaną w skrócie ESD (wścibska sąsiadka, pani Szczepańska zamiast ESD podsłuchała LSD i posądzała grupę o rozprowadzanie narkotyków). Gabrysia poznaje też Janusza Pyziaka."Ida Sierpniowa" - w tej książce na pierwszy plan wychodzi Ida, młodsza siostra Gabrysi. Akcja książki rozpoczyna się wtedy, kiedy Ida - nie mogąc wytrzymać z własną rodziną na wczasach "pod namiotem" - decyduje się wcześniej samotnie wrócić do domu. Jest ona zakompleksioną, brzydką piętnastoletnią dziewczyną z wybujałą ambicją i wybuchowym charakterem. Nie ma pieniędzy więc podejmuje pracę u pana Paszkieta jako "dama do towarzystwa" - miała zabawiać rozmową starszego pana i zajmować jakoś jego czas. Poznaje ona Krzysia, wnuka pana Paszkieta i pomaga mu wyjść z choroby i depresji. Stara się też pokazać niesfornym braciom Lisieckim, że bycie dobrym jest "fajne". Dwa bracia lubili np. znęcać się nad psem pana Paszkieta. Przechodzi też swoją wewnętrzną przemianę i staje się bardziej pewna siebie - duży wpływ ma na to metamorfoza jej wyglądu. Za namową członków grupy ESD ścięła ona sobie włosy "na chłopca" jak większość grupy przez co zyskała na urodzie.

Na podstawie tych książek stworzono film ESD którego, niestety, nie miałam okazji obejrzeć. Dość długo "Ida Sierpniowa była moją ulubioną częścią "Jeżycjady". "Kwiat kalafiora" to również bardzo "fajna" książka, jednak uwielbiana przez wszystkich postać Gabrysi jakoś nie należy do moich ulubionych. Co do okładek - wydanie "Kwiatu kalafiora",które czytałam miało taką samą okładkę, jednak "Ida Sierpniowa" - inną. Ale dałam tą ponieważ jest to nowsza wersja. (Znów wspomogłam się trochę wikipedią ponieważ dawno temu te książki czytałam. ;D)

Jak podobała wam się recenzja? Przeczytaliście kiedyś te książki?

17 komentarzy:

julcia_tam pisze...

Super!!! na pewno przeczytam

Kasiikoowa pisze...

Na j.polskim czytaliśmy fragment książki "Kwiat Kalafiora" :) Miałam ją przeczytać całą, ale tak jakoś.. zapomniałam o niej :P

angelika pisze...

o super przeczytam lubie czytac
Angelika.1999

Anonimowy pisze...

Czytałam obie ;)
Pani Musierowicz napisała wspaniałe książki ;D

Nie powinno was to interesować pisze...

Nie podobają mi się te książki nie mój styl.
Zapraszam na bloga
http://fenomenalny-swiat.blogspot.com/

Nesta pisze...

Czytałam obie i uwielbiam :) Drugiej mam stare, rozwalające się wydanie ;p
Dlaczego nie opisałaś 1 części, Szósta klepka?

Kinia1718

Anonimowy pisze...

Pisałam o tym kiedy opisywałam "Kłamczuchę". Zaczęłam czytać "Jeżycjadę" od części drugiej, która była moją lekturą w pierwszej klasie gimnazjum. Książki mnie wciągnęły i jakoś nigdy nie miałam okazji przeczytać "Szóstej klepki" dlatego tej książki nie opisałam. :)

Nesta pisze...

To radzę Ci przeczytać bo też jest super, opisuje sporo osób które występują w następnych częściach :)

Kinia1718

Candy pisze...

Hmmm raczej nie przeczytam

Paula90Febo pisze...

Nie przeczytam ale ciekawie opisane.
Paula90Febo

pati-gabri pisze...

Oo mam siostry, ale fajnie xD Może przeczytam ;D

MissMartyna1811 pisze...

Nie czytałam ... Tego rodzaju książki mnie nie interesują ...

Patrycja pisze...

Jezu ja mam "kwiat kalafiora" w domu :D
Uwielbiam tę książkę,czytałam ją wielokrotnie i nadal lubie do niej wracać :)

Anonimowy pisze...

Po prostu następne części są tak wciągające, że czytam jedną po drugiej. :) Osobiście bardziej lubię tych bohaterów "Jeżycjady" troszkę młodszych od Gabrysi, np. Natalię i to ich losów jestem bardziej ciekawa, ale "Szóstą klepkę" oczywiście chcę przeczytać - ale dopiero po przeczytaniu ostatniej wydanej książki. :)

Anonimowy pisze...

No to wielka szkoda. :(

Anonimowy pisze...

Często (błędnie!) "Jeżycjada" jest brana za kolejne ckliwe książki dla nastolatek. Ale wcale takie nie są. To książki właściwie dla każdego - nastolatek, nastolatków i ich rodziców również. :)

Selenaolciax pisze...

Ooo 'Kwiat kalafiora'! Ja to będę miała jako lekturę niedługo. Dziękuję za streszczenie, może się przyda. xD