niedziela, 18 marca 2012

Hennin

Dziękuję bardzo za miłe przyjęcie :). Postaram się spełnić prośby z komentarzy, aczkolwiek przyznaję bez bicia, że lata 70. czy ogólnie XX w. to raczej nie jest okres, o którego modzie wiem zbyt dużo. Zazwyczaj pisać będę raczej o odleglejszych czasach.
A zacznę od pewnego nakrycia głowy, które chyba najbardziej kojarzy nam się ze średniowieczem, choć powstało dopiero u jego schyłku. Hennin, bo o nim mowa, był jednym z nieodłącznych atrybutów piętnastowiecznej, zwłaszcza francuskiej, elegantki.
Hennony bywały różne. Nazywamy tak zarówno stożkowate kapelusze ze zwisającą od wierzchołka czasem aż do pasa wiotką chustą, jak i "dwurożne" nakrycia głowy.
Spod henninu nie powinien wystawać ani jeden włosek. Modne były wysokie czoła, więc panie goliły część czoła i wyskubywały brwi, by nadać im pożądany kształt.
Z czasem henniny stawały się coraz wyższe. Zdarzały się nawet przypadki podwyższania drzwi w kościołach czy zamkach, bo bogate modnisie nie mogły swobodnie pod nimi przechodzić!
Kościół ostro krytykował tę modę, strasząc kobiety wszystkimi mękami piekielnymi i nawołując do palenia tych nakryć głowy. Jednak panie nie przejmowały się tym wcale i nosiły coraz to wyższe i bardziej wyszukane kapelusze.
Ale, jak każda moda, i ta w końcu przeminęła. Henniny trafiły do lamusa historii, by w końcu powrócić jako nakrycia głów dobrych wróżek na ilustracjach do bajek.

13 komentarzy:

AleksaPL pisze...

bardzo fajny artykul. ;3

Kasiikoowa pisze...

łooo, nawet nie wiedziałam, że mnie to tak wciągnie :D Naprawdę ciekawie piszesz :33 Oby tak dalej :)

Adusia2525 pisze...

" Henniny trafiły do lamusa historii" hahahahahah :D a tak ogólnie to super post, oby tak dalej.

Paula90Febo pisze...

No bardzo mnie zaciekawił artykuł.Jestem na 99.9 % pewna że dobrze wykorzystasz szansę pisania na tym blogu.
Paula90Febo

angelika pisze...

bardzo ciekawe artykul na 6


Angelika.1999

Cornela2213 pisze...

Łał super, uwielbiam historię, więc artykuł mnie bardzo zaciekawił, nie mogę doczekać się następnego!

Candy pisze...

Haha ciekawe, ale już to wiedziałam- mieliśmy to na polskim :D I słyszałam, że nie goliły czoła tylko tak jak brwi, to żeby mieć wysokie czoła wyskubywały sobie włosy :D Artykuł bardzo ciekawy, czekam na następne ^^

monia129 pisze...

Bardzo ciekawy artykuł :D Dobrze piszesz ;)

MissMartyna1811 pisze...

Mnie również wciagnął !

MissMartyna1811

Paula552 pisze...

Ciekawy post ;) Myślałam , że będzie nudniej , ale jednak nie . No super ! :D

Niunia1202 pisze...

Muszę przyznać, że wciągający :) Jak widziałam w książce do historii na ilustracjach kobiety ze średniowiecza w tych nakryciach, to zawsze się zastanawiałam czy im było wygodnie w takim czymś chodzić i jak śmiesznie musiały wtedy wyglądać :S

julcia_tam pisze...

Super artykuł

Nesta pisze...

Z tobą historia to przyjemność ;) Świetny artykuł.

Kinia1718