Dziś napiszę wam o moim odkryciu , mam nadzieje że was nie zanudzę :P
Otóż zacznijmy od tego że jako przyszły paleontolog już zaczełam swoją "karierę"
Pewnego lata , będąc na spacerze ( czasem spaceruję po polach) odkryłam mały , gładziutki kamyczek. Nie wiele myśląć zabrałam go ze sobą i "zbadałam" .Tym zbadaniem mogę nazwać jedynie przewertowanie zebranych przeze mnie książek i porównanie go ze zdjęciami innych .
Taki kamyczek to Gastrolit . Dinozaury połykały duże ilości takich kamyczków ( niektóre rozmiarów piłki nożnej) aby te ocierając się o siebie w ich żołądkach mogły trawić pokarm . Możecie teraz zadać sobie pytanie po co trawiły pokarm kamieniami ? Otóż musiały sobie jakoś radzić nie posiadająć gruczołów trawiennych.
Na dolnym zdjęciu widac kilka gastrolitów Plezjozaura (łac. Plesiosaurus) , są one bardzo gładziutkie od ciągłego pocierania się o siebie . Myślę że mój Gastrolit też pochodzi od gada morskiego np. Plezjozaur , ichtiozaur. Ponieważ na terenach na których mieszkam kilkadziesiąt milionów lat temu był ocean.
Pozdrawiam Sandra , Sandra100kot .
15 komentarzy:
Ciekawe. Bardzo ciekawe :)
Też znalazłam kiedyś zupełnie gładki kamyk
Flora-Kasia1998
wow jak na początek to bardzo fajne odkrycie :D gratuluje :)
piszesz bardzo ciekawe posty :) oby tak dalej :)
@ wszyscy
dziękuję wam :D Dzięki wam mam wielką motywację do dalszego pisania :)
Ciekawe posty .
MissMartyna1811
Bardzo mnie to zaciekawiło:)
Licze na więcej takich odkryć i notek o tym.:D
Bodzia1998
Ale świetne :D Lubię czytać Twoje notki :)
Dlaczego piszesz tak krótko? :) Ja się wciągam w artykuł ..a on się już kończy.
Pisz, pisz! Już lubię Twoje posty :). Ja z prehistorycznych znalezisk mam tylko kawałek krzemienia, czyli skamieniałej... mątwy? Nie pamiętam dokładnie.
Mrunia_R.E.
@MalaMargusia
przepraszam Cię ze tak krótko , ale nie za bardzo wierzyłam że kogoś to interesuje :( teraz bede sie starać dla was "być jeszcze lepsza" i przekazywać jeszcze więcej informacji :)
Krótko, ale fajnie ;)
Ja też mieszkam w miejscu gdzie kiedyś był ocean, bo po rafach koralowych pozostała kreda ;)
Nateksana
bardzo fajny artykuł :) wiesz co? spodobał mi się ten zawód i będę go rozważała niedługo ;D ;) oby więcej takich artykułów ^^
@ Av_Pl
jesteś pewna że to zawód dla ciebie ?
Pytam tylko dlatego że właśnie bycie paleontologiem wymaga poświęceń, wielu poswięceń . chodzi tu o czas , ta praca wymaga wyjazdów i wielogodzinnego przebywania w muzeach , laboratoriach i nie ma się czasu dla rodziny .
xoxo, Sandra100kot.
super odkrycie
Angelika.1999
ciekawy artykuł
Prześlij komentarz